اخبار سایت

نقش ژنها در بروز بیماری های خلقی

هر بخش ا ز بدن ما از جمله مغز و بیماری افسردگی توسط ژن ها کنترل می شود. این امیدواری هست که با بررسی دقیق تر ژن های درگیر  در اختلال های خلقی با درک بهتر کارکردهایشان، درمان آنها نیز اختصاصی تر و فردی تر شود و دستیابی به موفقیت با انتخاب بهترین داروها برای بیماران بیشتر گردد. 

ادامه مطلب

برای درمان افسردگی چه باید کرد؟

عليرغم پيشرفت های زيادی که در پزشکی به دست آمده است و شواهد علمی فراوانی که نشان دهنده ی تغييرات بيو شيميايی بدن در هنگام بروز افسردگی است، برخی از مردم هنوز باورهای نادرستی در مورد اين بيماری دارند. برای نمونه گروهی آن را نشانه ضعف شخصيت مي دانندو ا ن امر بازدارنده مراجعه مبتلايان به افسردگي به مراکز درماني، روانپزشکان و روانشناسان و اقدام براي درمان آن گرديده است.

ادامه مطلب

افسردگي چه نشانه هايي دارد و چگونه درمان مي شود

هر فردي ممكن است هر از چند گاهي احساس غمگيني يا نااميدي كند ، اما در عین حال بسياري از افراد احساس مي كنند كه هنوز بر حالتهاي هيجاني و احساسات خود كنترل دارند و اين اميد را دارند كه اين وضعيت دير يا زود پايان خواهد يافت. اما افرادي كه دچار افسردگي جدي هستند، ممكن است احساس سنگيني دهشتبار و نااميدي نمايند آن چنان كه توان رويارويي و پيشگيري ازآن را در خود نديده ، احساس نمايد كه اين شرايط همچنان ادامه خواهد يافت. ميزان ياسي كه اين افراد در خود احساس مي كنند ممكن است آن اندازه شديد باشد كه زندگي روزمره آنان را شديداً تحت تاثير قرار دهد و آنان را دچار گم گشتگي و ناتواني نمايد.

ادامه مطلب

پیام رسان های عصبی

پیام رسان های عصبی چیستند؟:
پیام رسان های عصبی مسئول انتقال سیگنال های الکتریکی در سامانه عصبی از یک یاخته عصبی به یاخته دیگر هستند. پیام رسان های عصبی مولوکول های زیست-شیمیایی هستند که به جایگاه گیرنده ها می چسبند.
یک سیگنال الکتریکی که توسط یک یاخته عصبی دریافت می شود، می تواند به یاخته دیگری منتقل شود و یا متوقف گردد. روندی که در آن یاخته ای که پیام رسان عصبی را رها کرده است، می تواند پاره ای از مولوکول های باقی مانده در فضای سیناپسی ( شکاف موجود میان یک دندریت یاخته عصبی و آکسون یاخته دیگر ) را بازجذب کند.

دانشمندان انواع گوناگونی از پیام رسانهای عصبی را شناسایی کرده اند. در اینجا به چند پیام رسان عصبی که در شکل گیری و بروز افسردگی دارای اهمیت شناخته شده، توصیف گردیده است:

ادامه مطلب

افسردگی چیست و چگونه درمان می شود

تعریف: افسردگی در روانشناسی به یک حالت هیجانی یا خلقی گفته می شود که با احساس گناه، پایین بردن ارزش خود، کاهش توانایی لذت بردن از زندگی فردی
:همراه است. فردی که افسرده است، معمولاً چندین نشانه از نشانه های زیر را تجربه می کند:

  • احساس غم
  • ناامیدی یا بدبینی
  • عزت نفس پایین
  • کاهش انرژی و نیروی زندگی
  • خوار کردن و کم ارزش شمردن خود
  • کاهش یا از دست دادن توانایی لذت بردن از فعالیت های روزمره زندگی
  • کند شدن جریان اندیشه و عمل
  • از دست دادن اشتها
ادامه مطلب

هراس اجتماعی و ترس از سخن گفتن در حضور جمع

هراس اجتماعی که از آن به عنوان اضطراب اجتماعی نیز یاد می شود، ترس از موقعیت های اجتماعی است. در این موقعیت ها فرد نگران آن است که ممکن است در آن دچار شرمندگی شود و یا مورد داوری قرار گیرد. اگر دچار هراس اجتماعی هستید، ممکن است بیش از اندازه نگران خوار شدن و بی ارزش شدن در حضور جمع باشید. نگرانی از اینکه دیگران در باره شما چگونه می اندیشند، ممکن است شما را از موقعیت های اجتماعی دور کند.

ادامه مطلب

توهم از دیدگاه روانشناسی و روانپزشکی

توهم به احساس صداها و یا دیگر اخساس ها گفته می شود که نمی توان برای آن محرک بیرونی یافت ؛ گرچه خود فرد آنها را واقعی می داند اما کسانی که در اطراف او زندگی می کنند چنین صداها و یا تجربه هایی را ندارند. توهم می تواند در زمینه هریک از حواس پنجگانه رخ دهد. توهم های شنوایی شایع ترین توهم ها در اسکیزوفرنیا هستند. توهم های بینایی نیز نسبتاً شایع اند.

بررسی ها نشان داده اند که توهم های شنوایی هنگامی رخ می دهند که خودگویی های درونی خود را به صورت نادرست تفسیر می کنند و ناشی از یک منبع

ادامه مطلب

در باره اختلال بیش فعالی کمبود توجه

کودکان و بزرگسالان ئچار اختلال بیش فعالی کمبود توجه نیازمند تفاهم ، همدلی و راهنمایی از سوی پدر و مادر، خانواده و آموزگاران هستند تا به بالاترین سطح
توان بالقوه و توانمندی های خود دست یابند.
برای کودکان سنین دبستانی، محرومیت، سرزنش کردن و خشم ممکن است در ساختار خانواده پیش از عنوان شدن تشخیص اختلال بیش فعالی کمبود توجه برای
کودک وجود داشته باشد.

ادامه مطلب

اختلال های روانپزشکی و سابقه بزه در مردان زندانی در یونان


هدف این بررسی شناخت آسیب شناسی روانی در جمعیت زندانیان مرد یونان بوده است.
برای گردآوری اطلاعات از "مصاحبه روانپزشکی ساخت یافته ایوا "و پرسش نامه اختلال های شخصیتی بهره گرفته شد.

میزان شیوع شایع ترین اختلال های روانشناختی به صورت جداگانه در ارتباط با تاریخچه کیفری افراد تحلیلی شد

ادامه مطلب

نقش رسانه ها درارائه مراقبت های درمانی در خانه برای بیماران اسکیزوفرنیک


نظام مراقبت های بهداشت روانی در سوئد همانند بسیاری از کشورها بر کاهش نشانه های روانشناختی و پیشگیری از عود بیماری متمرکز گردیده است. افراد دچار بیماری اسکیزوفرنیا اغلب با مشکلات مهم بهداشتی رو به رو هستند و کاهش موارد بهزیستی در زندگی روزمره را تجربه می کنند. به گمان بسیاری از افراد جامعه بیماری روانی به عنوان ناهماهنگی در فعالیت مغزی و پیچیدگی ها و گرفتاری های مربوط به آن به شمار می رود. در این میان رسانه های همگانی و خبری منابع مهم اطلاع رسانی در زمینه اختلال های روانپزشکی شمرده می شوند و نقش مهمی در برداشت ها و از میان برداشتن " داغ ننگ " بیماری روانی در گروه های اجتماعی دارند.

ادامه مطلب

الگوهای پردازش حسی، راهبردهای سازگاری و کیفیت زندگی در میان بیماران دچار اختلال های تک قطبی و دوقطبی

هدف: برای مقایسه پردازش حسی، راهبردهای سازگاری و چگونگی کیفیت زندگی ( quality of life ) در بیماران دچار اختلال دوقطبی و یک قطبی و به منظور بررسی همبستگی میان پردازش حسی و کیفیت زندگی ( Qol ) این بررسی انجام شد. همچنین هدف دیگر این پژوهش بررسی نقش نسبی ویژگی های جمعیت شناختی، پردازش حسی و راهبردهای سازگاری برای پیش بینی چگونگی کیفیت زندگی بوده است.

روش: 267 شرکت کننده 16 تا 85 ساله (15/7 ± 53/06 ) که 157 تن از آنان تشخیص افسردگی اساسی یک قطبی و 110 نفر آنها تشخیص اختلال دوقطبی گونه یک و دو داشتند، نیمرخ حسی بزرگسالان و نوجوانان را تکمیل کردند و به »قیاس بینش نسبت به سازگاری با مشکلات تجربه شده و دومین تجدید نظر پرسش نامه کوتاه 12 ماده ای پژوهش بهداشت، پاسخ دادند. یافته های به دست آمده از دو گروه با هم مقایسه شدند.

ادامه مطلب

ارتباط میان نشانه های بی خوابی، استرس و راهبردهای سازگاری در آزمودنی های دچار فشار خون بالای عروقی

هدف این بررسی ارزیابی میزان استرس درک شده و راهبردهای سازگاری در افراد دچار فشار خون بالا بر پایه علایم بی خوابی موجود و بهره گیری از یک رشته متغییرهایی است که شامل ارزیابی علایم اضطراب و افسردگی است.

روش: روی هم رفته 371 بیمار دچار فشار خون بالا در نخستین دیدارشان از بخش سرپایی فشارخون، برای شرکت در پژوهش نام نویسی کردند. برای گردآوری داده ها، از مقیاس استرس دریافت شده ( Percieved Stress Scale ) ، شاخص شدت بی خوابی ( Insomnia Severity Index )،

ادامه مطلب

میزان بروز افسردگی و عوامل وابسته به آن در بیماران دیابتیک نوع 2

بررسی ها نشان داده اند که خطر بروز افسردگی در مبتلایان به دیابت نوع 3 بالا تر از افراد عادی غیر دیابتیک است. در میان بیماران دچار دیابت ، افسردگی با رفتارهای مراقبت از خود بدتر، کنترل قند خون پایین تر و افزایش خطر گرفتاری های مربوط به دیابت ، همراه است شناسایی عوامل مربوط به رخداد افسردگی ممکن است به پزشکان کمک کند تا بیماران دچار دیابت را که احتمال خطر بالای بروز افسردگی در آنان همراه است را زودتر شناسایی کنند، در زمینه پیشگیری از آن بکوشند و در زمینه درمان درست آن اقدام جدی نمایند

ادامه مطلب

نقش مسمومیت با سرب در اختلال بیش فعالی- کمبود توجه: یک بازبینی سیستماتیک

این بررسی پژوهش های انجام شده در باره نقش افزایش میزان سرب در بدن کودکان دچار " ADHD" بازبینی شده است. در این بررسی تاکید بر روش شناسی به کاربرده شده در زمینه سنجش میزان سرب و تاثیرات شدید آن بر کودکان دچار "ADHD" بوده است.

شیوه گردآوری داده ها: جستجو در شش پایگاه اطلاع رسانی ( Pubmed, PsychInfo, Web of Science, SID, Iran Medex, Iran Doc ) مقاله های منتشر شده تا سال 2014 بازبینی شده است.

ادامه مطلب

بررسی عوامل پیش بینی کننده موارد جدید، پذیرش دوباره و عود بیماری های روانی محور یک


شناخت سبب شناسی و عوامل نگهدارنده اختلال های روانشناختی،  اصلی مهم  در درمان بیماری های روانشناختی است. در این پژوهش عوامل پیش بینی کننده بروز موارد جدید، بهبودی و عود دوباره طیف گسترده ای از اختلال های روانی محور یک بررسی شدند.

ادامه مطلب

بررسی میزان آگاهی مردم هنگ کنگ در باره شناخت بیماری های روانی

هدف این پژوهش بررسی میزان توانایی مردم هنگ کنگ برای شناسایی 13 اختلال روان شناختی و مطالعه اینکه آیا امکان وجود ارتباط میان آگاهی از اختلال های روانی و گرایش آنها به توضیح و تشریح علامت های اختلال های روانی در عبارت ها و واژ ههی بدنی هستند یا خیر؟

در این پژوهش 299 نفر شرکت کردند و صحنه هایی از اجرای نمایشی افراد دچار اختلال پس از حادثه استرسی، افسردگی، اختلال وسواسی- اجباری، اختلال 

ادامه مطلب

بیماران دچار اختلال اسکیزوفرنیا استعداد کمتری برای تفسیر رفتار افراد مجازی دارند

بررسی ها نشان داده اند که به سوگیری های شناختی و عصب - شناختی افراد دچار اسکیزوفرنیا آسیب وارد می شود. این آسیب ها ممکن است نارسایی ها و کاستی هایی را در بازشناسی نیت و قصد درونی افرادی که می خواهند به آنها کمک کنند، در پی داشته باشد.

ادامه مطلب

همبودی اختلال دوقطبی با اختلال شخصیتی مرزی: میزان شیوع، نظریه های تبینی و تاثیر بالینی آنها

ارتباط میان اختلال دوقطبی و اختلال شخصیتی مرزی در نوشته های پژوهشی مربوط به بهداشت روانی از موضوع های بحث برانگیز بوده و در باره همبودی میان آن دو در سطح گسترده ای بررسی شده است. ؛ اما بازبینی جامع و گسترده ای در این زمینه در ادبیات پژوهشی دیده نمی شود.

در این بررسی شواهد تجربی به دست آمده در زمینه همبودی میان اختلال دوقطبی و اختلال شخصیتی مرزی بر پایه داده های په دست آمده در باره میزان شیوع ، نظریه های تبینی برای همبودی آنها و تاثیر بالینی هریک بر دیگری مورد توجه قرار گرفته است.

ادامه مطلب

بررسی مقدماتی ویژگی های روانسنجی مقیاس اختلال آسیب به خود غیر کشنده.


رفتار های خودزنی غیر کشنده و آسیب زننده به خود ( non-suicidal self-injury ) بسیار شایع است و با آسیب وارد کردن به بافت های بدن، تنش های هیجانی و اختلال های روانپزشکی ارتباط دارد و در بسیاری از متون مربوط به اختلال شخصیتی مرزی و اقدام به خودکشی به آن پرداخته شده است. بررسی ها نشان داده اند که خود زنی غیر کشنده ساختاری جدا از اقدام به خودکشی داشته است و بایستس به عنوان مقوله تشخیصی مستقلی در نظر گرفته شود.

ادامه مطلب

مصرف حشیش و الکل، هیجان ها و تکانشی بودن در بیماران سرپایی روانپزشکی

مصرف حشیش و نوشابه های الکلی شایع ترین موارد خلاف قانون در سرتاسر جهان است. در این بررسی اثرات مصرف حشیش و الکل بر تغییرات درون فردی در زمینه تکانشی بودن، کینه ورزی و تاثیرات مثبت آن در لحظه مصرف و اثرات روزانه آن در زندگی روزانه، ارزیابی شده است.

در این پژوهش 93 بیمار بزرگسال سرپایی روانپزشکی ( 85% زنان ) با میانگین سنی 30/9 سال که دچار اختلال افسردگی همراه با اختلال شخصیتی مرزی بودند شرکت نمودند. 3 نفر از آنها تنها مصرف حشیش را گزارش کردند، 58 نفر مصرف الکل و 32 نفر مصرف هر دو را. این افراد مصرف دست کم یک بار مواد یاد شده را در زمان اجرای پژوهش تجربه کرده بودند.

ادامه مطلب