دسترسی سریع


برای شرکت در تست ها و یا مشاهده نتایج و تفسیر آزمون ها از این بخش استفاده نمایید

درمان اختلال کشیدن موها تریکوتیلومانیا

چه زمانی باید برای دیدن یک پزشک متخصص اقدام کنید

این مهم است که افراد بتوانند درمان مناسب را پیدا کنند زیرا تریکوتیلومانیا قابل کنترل است . بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال زندگی فعال و عادی دارند.

اگر موهای خود را بیرون می کشید یا متوجه می شوید فرزند شما چنین عادت هایی دارد و یا عادت به خوردن مو دارد، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. در صورت عدم مراجعه و درمان موثر، این اختلال می تواند باعث بیماری جدی شود.

پزشک معالج شما ممکن است مناطقی را که موها در آنجا از دست رفته اند را بررسی کند تا دریابد که بیماری دیگری باعث از میان رفتن موها مانند عفونت پوستی و مانند آن نشده است.

روش های درمان اختلال کشیدن موها (تریکوتیلومانیا)

 بررسی ها نشان داده اند که دو شیوه رایج درمان این اختلال ، دارو درمانی و یا درمان شناختی -رفتاری  است. در پاره ای موارد ترکیبی از این دو، به کار برده می شود.

برای شخص مبتلا به تریکو تیلو مانیا مهم است که دانش و میزان آگاهی درمان شناختی -رفتاری درمانگر را در باره این اختلال بررسی کند. زیرا تنها یک شیوه درمان موثر و تایید شده برای این اختلال وجود ندارد.

در نخستین مرحله برنامه ، به مراجعان مهارت هایی برای متوقف کردن و خودداری از کشیدن ناخودآگاه مو ها آموزش داده می شود. در مرحله دوم ، به آنان روش " درمان از راه پذیرش و عملی کردن "(ACT ) معرفی می شود. بر خلاف مداخلات سنتی که با هدف تغییر نوع یا فراوانی شناخت های مربوط به کشیدن موها، و با امید کاهش تمایل به کشیدن مو انجام می شود، در این برنامه از راهبرد هایی برای تغییر عملکرد این شناخت ها استفاده می کنند. به مراجعان آموزش داده می شود که آرزوهایی را که در واقع وجود دارد ببینند و افکار، احساسات و احساسات مرتبط با کشش خود را بپذیرند بدون اینکه علیه آنها مبارزه کنند. این کار از راه گفتگو در زمینه عملکرد زبان و تمرینات خنثی سازی انجام می شود که به وی نشان می دهد چگونه به افکار مربوط به کشیدن مو، به معنای واقعی کلمه کمتر پاسخ دهد. در طی 10 هفته ، آنان یاد می گیرند که از علائم کشش و هشدار خود، آگاه شوند ، از راهکارهای خودمدیریتی برای متوقف کردن و جلوگیری از کشیدن استفاده می کنند ، از مبارزه در برابر فشارها و افکار مربوط به کشش خود دست بردارند و در جهت افزایش کیفیت زندگیشان تلاش کنند.

در روش شناختی- رفتاری یا آموزش واژگونی عادت، هدف کمک به بیمار در جایگزین کردن یک عادت بد با چیزی است که زیان آور نیست. اقدامات زیر برای درمان کمک کننده است:

تهیه یادداشت های روزانه از عادت های کشیدن موهای خود،

مواردی که باعث کشیدن موها می شوند و یادگیری شیوه پیشگیری از آنها،

کشیدن مو را با عمل دیگری مانند فشردن یک توپ یا گوی جایگزین کنید،

گفتگو با نزدیکان و عزیزان برای دریافت پشتیبانی و تشویق عاطفی آنها،

موهای خود را کوتاه کنید،

در هنگام استرس و نگرانی، نفس عمیق بکشید.

در زمینه تمایل خود به کشیدن موهای بدن تان با نزدیکان و افراد مورد اعتماد خود گفتگو کنید، زیرا مخفی کردن آن گاهی می تواند اضطراب شما را بیشتر کند.

بسیاری از افرادی که یاد گرفته اند که مشکل خود را مدیریت کنند، می گویند که گفتگو با دیگران در زمینه این شرایط به کاهش تمایل به کشیدن موها انجامیده است.