دسترسی سریع


برای شرکت در تست ها و یا مشاهده نتایج و تفسیر آزمون ها از این بخش استفاده نمایید

درمان دزدی بیمارگونه

کلپتومانیا یک رفتار نابهنجار شمرده می شود. با این حال، برخی از افراد مبتلا به کلپتومانیا ممکن است هرگز به دنبال درمان نباشند ، یا پس از تکرار سرقت ها دستگیر و زندانی شوند، از این رو ممکن است گاهی کلپتومانیا هرگز تشخیص داده نشود. این اختلال اغلب در سالهای نوجوانی یا در بزرگسالی آغاز می شود، اما می تواند در بزرگسالی هم شروع شود. حدود دو سوم از افراد مبتلا به دزدی بیمار گونه، زن هستند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر نمی توانید جلوی دزدی از فروشگاه ها را متوقف کنید ، در مورد مشاوره پزشکی مشورت کنید. بسیاری از افرادی که دچار کلپتومانیا هستند نمی خواهند به دنبال درمان باشند زیرا می ترسند دستگیر شوند یا به زندان فرستاده شوند. با این حال ، یک متخصص بهداشت روان معمولاً سرقت های شما را به مقامات گزارش نمی دهد.

برخی از مردم به دلیل ترس از گرفتار شدن و پیامدهای قانونی آن، به دنبال کمک پزشکی هستند. ممکن است آنها قبلاً دستگیر شده اند و از نظر قانونی موظفند به پیگیری درمان شوند.

اگر بر این باور هستید که یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده شما دچار دزدی بیمارگونه است، به آرامی نگرانی های خود را با وی در میان بگذارید. به یاد داشته باشید که این اختلال یک مشکل بهداشت روانی است و نه یک نارسایی شخصیتی، ازاین رو بی آنکه به سرزنش فرد مورد نظر بپردازید  و یا او را متهم کنید، به وی نزدیک شوید.

شاید تأکید بر این نکات مفید باشد:

-نگران هستید زیرا به سلامتی و بهزیستی دوست تان اهمیت می دهید.

-شما در مورد خطرات سرقت اجباری مانند دستگیری ، از دست دادن شغل یا آسیب دیدن رابطه ارزشمند آنان با دیگران نگران هستید.

-می دانید که نیاز به دزدی در افراد گرفتار دزدی بیمارگونه، بسیار نیرومند است.

درمان هایی وجود دارند که ممکن است به کاهش نیاز به دزدی و زندگی بدون اعتیاد و شرم کمک کنند.

اگر برای آماده شدن برای آغاز گفتگو به کمک نیاز دارید، با پزشک خود صحبت کنید. وی ممکن است شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد، که می تواند به شما در برنامه ریزی راهی برای درمیان گذاشتن نگرانی های خود کمک کند، بی آنکه فرد مورد نظر شما  در موضع دفاعی گذاشته شود یا احساس تهدید کند.

علل

علت کلپتومانیا مشخص نیست. تئوری ها گویای آن هستند که تغییرات در مغز ممکن است در ریشه کلپتومانیا باشد. بررسی های بیشتری برای درک بهتر این دلایل احتمالی لازم است ، اما ممکن است کلفتومانیا به این موارد مرتبط باشد:

  • مشکل با یک ماده شیمیایی طبیعی مغز (پیام رسان های عصبی) به نام سروتونین وجود داشته باشد. سروتونین به تنظیم روحیه و احساسات کمک می کند. مقادیر کم سروتونین در افراد مستعد رفتارهای تکانشی معمول است.
  • اختلالات اعتیاد آور. دزدی ممکن است باعث آزادسازی دوپامین (پیام رسان عصبی دیگر) شود. دوپامین باعث ایجاد احساسات لذت بخش می شود و برخی از افراد ممکن است بار ها و بارها به دنبال این احساس پاداش بگردند.
  • سیستم افیونی مغز. نیازها توسط سیستم افیونی مغز تنظیم می شود. عدم تعادل در این سیستم می تواند مقاومت در برابر فشارها را سخت تر کند.

عوامل خطر

عوامل زیر ممكن است در ابتلا به این اختلال موثر باشند:

سابقه خانوادگی: داشتن یک خویشاوند درجه یک مانند والدین یا خواهر و برادر که دچار اختلال دزدی مرضی است، اختلال وسواس یا اجبار، اعتیاد به الکل یا سایر مواداعتیاد آور ممکن است خطر دچار شدن به این اختلال را افزایش دهد.

داشتن یک بیماری روانی دیگر: افراد مبتلا به کلپتومانیا اغلب گرفتار بیماری روانی دیگری مانند اختلال دوقطبی، اضطراب، اختلال در خوردن غذا، اختلال در مصرف مواد یا یک اختلال شخصیت هستند.

پیامدها

اگر این اختلال درمان نشود، مي تواند به مشكلات شديد عاطفي - هیجانی، خانوادگي، شغلي، حقوقي و مالي بیانجامد. برای نمونه، فرد دچار این اختلال  می داند که دزدی اشتباه است، اما نمی تواند در برابر وسوسه دزدی ایستادگی کند. بنابراین ممکن است دچار احساس گناه، شرم، خودزنی و تحقیر شود. ممکن است به دلیل سرقت دستگیر شود. در غیر این صورت ممکن است پیوسته از سرقت اجباری خود چار سردرگمی  و ناراحتی باشد.

سایر پیامدها و شرایط مرتبط با کلپتومانیا ممکن است دربرگیرنده موارد زیر باشد:

سایر اختلال های مربوط به کنترل تکانش، مانند قمار یا خرید اجباری

سوء مصرف الکل و مواد

اختلال های شخصیتی

اختلال های مربوط به اشتها

افسردگی

اختلال دوقطبی

اضطراب

افکار خودکشی ، اقدام به خودکشی و خودکشی

پیشگیری

از آنجا که علت کلپتومانیا به روشنی مشخص نیست، هنوز نمی توان گفت که چگونه با اطمینان می توان از بروز آن پیشگیری کرد. شروع درمان به محض شروع سرقت اجباری، ممکن است مانع بدتر شدن کلپتومانیا و جلوگیری از برخی از پیامدهای منفی آن شود.