دسترسی سریع


برای شرکت در تست ها و یا مشاهده نتایج و تفسیر آزمون ها از این بخش استفاده نمایید

مراقبت از سلامت جسمی و روانی در هنگام کرونا

خودمراقبتی به معنی پرداختن به فعالیتهایی است که به سود تندرستی و بهداشت روانی ما ست. این شامل درک نیازهای خود و پاسخ مناسب به این نیازها است. فراموش کردن انجام کارهایی که به نیازهای هیجانی، جسمی و معنوی ما پاسخ می دهند، در جهانی که پیوسته در معرض انبوهی از اطلاعات، هستیم، آسان است.
همه ما همیشه در مدرسه، در محل کار، در زندگی شخصی و مانند آنها در معرض انبوهی از استرس ها قرار داریم. از سوی دیگرمراقبت از خود به ما کمک می کند استرس های موجود در زندگی روزمره را کنترل کنیم. متأسفانه، امروزه این چیزی است که از دیدگاه بسیاری از افراد، زیاده روی به نظر می رسد یا به عنوان یک حرکت لوکس و غیر ضروری نادیده گرفته می شود؛ به ویژه هنگامی که واقعاً به آنها نیاز داریم یا هنگامی که باید خود را در اولویت قرار دهیم. در هنگام رویارویی با استرس های شدید، چیزهایی که به آنها فکر نمی کنیم توجه به تندرستی، خواب کافی و رژیم های غذایی سالم هستند.

علائم کمبود مراقبت از خود

هنگامی که به فعالیت های خودمراقبتی مناسب نمی پردازیم ، از نظر جسمی، تأثیرات فیزیولوژیک استرس را احساس می کنیم، مواردی مانند افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، سردرد، درد های عمومی و ناراحتی های دستگاه گوارش از آن جمله هستند. از دیدگاه سلامت روان، در این شرایط اضطراب یا افسردگی افزایش می یابد. از نظر هیجانی-عاطفی ممکن است افراد زودتر دچار تحریک پذیری شوند و توان تحمل کمتری داشته باشند.

برخی از کارهایی که می توانید برای مراقبت از خود انجام دهید

مراقبت از خود دارای سه رکن اساسی است: ورزش، خواب کافی و رژیم غذایی مناسب. ورزش منظم نه تنها برای تندرستی مهم است بلکه از دیدگاه بهداشت روان نیز برای درمان اضطراب و افسردگی دارای اهمیت به شمار می رود. خواب کافی نیز به طور باورنکردنی بخشی مهمی در مراقبت از خود است و به ما در زمینه به دست آورن انرژی دوباره کمک می کند. توجه به آنچه می خورید هم برای بدن و هم برای هیجان ها و احساسات سودمند است.
پرداختن به مواردی مانند تنفس عمیق، مراقبه و تمرینات بدنی به ما کمک می کند تا لحظه ای را به دم و بازدم و اندیشه های خود بازگردیم. مراقبت از خود می تواند انجام کارهایی باشد که برای ما سودمند است. این کارها می تواند قدم زدن هر روزه در اطراف محله یا خیابان های اطراف خانه، نوشیدن یک فنجان قهوه گرم در صبح و مانند آن باشد که بسته به هر فرد، زمان روز و زمان موجود متفاوت است.

چند نکته در مورد شیوه های مراقبت از خود

بکوشید چیزی را که دوست دارید با چیزی که می دانید برای شما خوب و سودمند است همراه کنید، برای نمونه بسیاری از افراد پرداختن به فعالیت های ورزشی را دشوار می دانند، بنابراین می توانید آن با تماشای برنامه مورد علاقه خود در تلویزیون همراه کنید. یا هنگام پیاده روی به موسیقی یا برنامه رادیویی مورد علاقه خود گوش دهید.
مهمترین نکته این است که پیوسته وقت خود را صرف انجام کارهایی کنید که دوست دارید یا برای شما خوب است و هرگز این کار را به عنوان یک زیاده روی در نظر نگیرید؛ بلکه آن را یک ضرورت برای رفاه حال خود به شمار آورید.

تشخیص دهید که اضطراب شما کاملاً طبیعی است. روانشناسان اضطراب را یک عملکرد طبیعی و سالم می دانند که ما را از تهدیدها آگاه می کند و به ما کمک می کند تا اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام دهیم.

اضطراب به شما کمک می کند تا تصمیماتی را بگیرید که در حال حاضر ضروری هستند.
با آنکه اضطراب در مورد ویروس کرونا کاملاً طبیعی است، اما مطمئن شوید که از منابع معتبر اطلاعات به دست می آورید یا اطلاعاتی را که از کانال های با اطمینان کمتری دریافت می کنید بررسی کنید.
اگر نگران هستید که علائم این بیماری را دارید، مهم است که این موضوع را به نزدیکان و بستگان خود بگویید. باید دانست که بسیاری از علائم بیماری کرونا درمان شدنی هستند.

چه کنیم تا به این بیماری دچار نشویم

به یاد داشته باشید: کارهای زیادی وجود دارد که می توانیم برای پیشگیری از گرفتار شدن به این بیماری انجام دهیم برای نمونه از ماسک استفاده کنیم، مرتباً دستان خود را بشوییم، صورت خود را با دست لمس نکنیم و زمان گفتگوهای چهره به چهره را با دیگران اگر بسیار ضروری است، محدود کنیم. داشتن نگرانی پیوسته، در زمینه پیامدهای ابتلاء به این بیماری نیز سودمند نیست و خود یک منبع فشار روانی به شمار می رود؛ از این رو پس از انجام تدابیر پیشگیرانه، پرداختن به انجام تکالیف درسی، تماشای فیلم های مورد علاقه یا خواندن کتاب به عنوان روش هایی برای پرهیز از نگرانی و استرس و یافتن تعادل در زندگی روزمره پیشنهاد می شود.

جستجوی راه های تازه برای برقراری ارتباط با دوستان

اگر می خواهید وقت خود را با دوستان خود بگذرانید، شبکه های اجتماعی راهی عالی برای برقراری ارتباط هستند. در این زمینه خلاق باشید و به روش های نوین ارتباط که متفاوت از کارهایی باشد که قبلاً انجام داده اید بیاندیشید.
در هنگام خانه نشینی و قرنطینه توجه خود را به تهیه لیستی از کارهایی که فرصت پرداختن به آنها را نداشته اید متمرکز کنید. برای نمونه تهیه لیستی از همه کتابهایی که می خواستید بخوانید و کارهایی که می خواستید انجام دهید و مانند آن .
هیجان ها و احساسات خود را نادیده نگیرید
از دست دادن دوستان، سرگرمی ها و ورزشهای همیشگی برای همه بسیار ناامید کننده است.
هر کس احساسات خود را به روشی متفاوت پردازش و بروز می دهد. برخی از افراد می کوشند به کارهای هنری روی آورند، برخی دیگر مایلند با دوستان خود گفتگو کنند و از غم و اندوه مشترک خود به عنوان راهی برای ابراز هیجان ها و احساسات خود بهره گیرند. به انجام کاری که احساس می کنید درست و مفید است بپردازید.

برای اوقات خود در خانه برنامه ریزی کنید

بیشتر ما در زمان شیوع بیماری کرونا اوقات زیادی را در خانه می گذرانیم و پرداختن به بسیاری از فعالیتهای اجتماعی منظم ما دیگر شدنی نخواهد بود. بکوشید آن را به عنوان یک دوره متفاوت در زندگی خود ببینید. این به معنای گذران زندگی به شیوه ای متفاوت است، فرصتی برای تماس با دیگران به روش های متفاوت از آنچه که معمول بوده است. با افراد دیگر بطور مرتب در شبکه های اجتماعی، پیامک یا تلفن در تماس باشید، زیرا آنها هنوز هم روش های خوبی برای نزدیک شدن به افرادی است که برای شما مهم هستند.
یک برنامه روزانه جدید ایجاد کنید که اولویت در آن، مراقبت از خود باشد. می توانید بیشتر بخوانید یا فیلم تماشا کنید، روش های جدید آرامش را امتحان کنید یا دانش جدیدی در اینترنت پیدا کنید. سعی کنید استراحت کنید و این را به عنوان یک تجربه جدید و غیرمعمول در نظر بگیرید.
از حدس و گمان خودداری کرده و منابع معتبری را در زمینه شیوع بیماری کرونا جستجو کنید.
شایعات و گمانه زنی ها می توانند اضطراب و نگرانی ها را بیشتر کنند. دسترسی به اطلاعات با کیفیت در مورد ویروس می تواند به شما کمک کند کنترل بیشتری بر آن داشته باشید.
اگر دچار یک بیماری طولانی مدت جسمی هستید، باردارید یا بیش از 70 سال سن دارید، باید بیشتر مراقب باشید.

با فرزندان خود صحبت کنید
مشارکت خانواده و فرزندان در برنامه های پیش بینی شده برای حفظ تندرستی همه مهم است.