دسترسی سریع


برای شرکت در تست ها و یا مشاهده نتایج و تفسیر آزمون ها از این بخش استفاده نمایید

حفظ سلامت روانی فرزندان در دوران کرونا

هیچ چیز مانند داشتن رابطه گرم و محبت آمیز با بزرگسالان سلامت روانی کودک را تامین نمی کند. از این رو هر کاری که بتواند کودک شما را شاد و فعال نگهدارد و در ارتباط با شما خوش باشد، برای فرزند شما خوب است. ممکن است با هم بازی کنید، یک توپ را با هم جلو و عقب پرت کنید. می تواند آنها را در انجام فعالیت های مانند پختن شام یا تعمیر چیزی در خانه شرکت دهید. تا زمانی که شما از این فعالیت لذت می برید و کودک شما از انجام آن خشنود است، برای سلامت روانی وی سودمند است.

چگونه می توان میان توجه به فرزندان و برنامه شغلی بهترین تعادل را داشت؟
تربیت فرزندان خردسال زمان و انرژی زیادی می خواهد، و همراه شدن با آن در کنار یک کار پر مشغله و وقت گیر دشوار است. یکی از کارهایی که می توان انجام داد این است که بکوشید در یک زمان تنها روی یک فعالیت متمرکز شوید. روی فرزند خود یا روی کار. اگر بخواهید هر دو را همزمان انجام دهید، هم شما و هم فرزند شما سرخورده و ناامید خواهید شد. باید به یاد داشت کودکان به سرعت بزرگ می شوند. مرحله والدین بودن در تربیت یک کودک بسیار زودگذر است. بسیار زودتر از آنچه که گمان می کنید به پایان می رسد و همه چیز آسان تر می شود.

چگونه می توان فرزندان را در دوران همه گیری با انگیزه نگه داشت؟
برای بچه ها سخت است که در طول همه گیری احساس انگیزه کنند. آنها خسته و فرسوده می شوند. اگر کودک شما تمایلی به انجام کارهای مدرسه یا کارهای خانه ندارد، نگران نباشید. اگر از آنها حمایت کنید با انجام کارهایی مانند پیشنهاد انجام کارهای خود در کنار آنها در هنگام انجام تکالیف که حوصله انجام آنها را ندارند، یا یافتن راه هایی بازیگوشانه برای انجام امور در خانه، مانند پرداختن به یک بازی یا پیش بینی برنامه ای برای انجام یک کار سرگرم کننده پس از انجام کار سخت می تواند در کودکان انگیزه ایجاد کند.

چگونه می توان از کودکی که پدر یا مادر خود را در طول همه گیری از دست داده است حمایت عاطفی کرد؟
کودکانی که سوگوار از دست دادن والدین خود هستند غالباً بسیار تنها هستند و به شدت دلتنگ آنان. ممکن است فکر کنیم که سودمندترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که به بچه ها کمک کنیم بر روی زمان حال و اینجا متمرکز شوند، اما واقعیت این است که بهترین کار گفتگو کردن در باره پدر و مادر آنان است. اینکه پدر یا مادر آنها دوست داشتند در یک وضعیت یا شرایط معین چه کاری انجام دهند، یا چه احساسی داشتند و چگونه عمل می کردند، در زمینه زندگی آینده کودک چه برنامه ها یا ایده هایی داشتند. از این رو هنگامی که خاطرات پدر و مادر را زنده نگه می داریم، احساس تنهایی کودکان را کاهش می دهیم و به آنها کمک می کنیم تا غم خود را فراموش کنند.

نکاتی برای حفظ آرامش در خانه در شرایط همه گیری کرونا

  • ترس، بلاتکلیفی و ماندن بیشتر در خانه برای پیشگیری از دچار شدن به COVID-19 می تواند حفظ آرامش را برای اعضای خانواده ها دشوار کند. اما ایجاد حس امنیت، حفظ روال عادی و سالم زندگی، مدیریت احساسات و رفتار آنها و ایجاد انعطاف پذیریدر زمینه کمک به کودکان بسیار مهم است:
  • ترس های کودکان را برطرف کنید. کودکان برای امنیت از نظر جسمی و روحی به والدین خود تکیه می کنند. به فرزندان خود اطمینان دهید که شما در کنار آنها هستید و خانواده شما با هم این مشکل را پشت سر خواهند گذاشت.
  • به پرسش های کودکان در زمینه بیماری همه گیر به سادگی و درستی پاسخ دهید. با بچه ها در مورد هرگونه خبر ترسناکی که می شنوند صحبت کنید. گفتن اینکه مردم در حال بیمار شدن هستند، اشکالی ندارد ، اما به آنها یادآوری کنید که رعایت نکات ایمنی مانند شستن دست ها، پوشیدن ماسک پارچه ای صورت و ماندن بیشتر در خانه به سلامت خانواده شما کمک می کند.
  • احساسات فرزند خود را بشناسید. به عنوان مثال با آرامش بگویید: "می بینم که ناراحت هستید زیرا نمی توانید در حال حاضر با دوستان خود رفت و آمد کنید." و یا. ("می دانم که ناامید کننده است که بتوانید برخی از کارهایی را که پیش از همه گیری انجام می دادید انجام دهید. اما خوبست در جستجوی راههای دیگری باشید که بتوانید با دوستان خود ارتباط و گفت و شنود داشته باشید").
  • کودکان همچنین ممکن است نگران پدربزرگ ها و مادربزرگ ها باشند که تنها زندگی می کنند، بهره گیری از امکانات نوین ارتباطی مانند فضاهای مجازی، ویدیویی و پیام رسانها می تواند به کاهش اضطراب آنها کمک کند.
  • پیش از خروج از خانه برای کار یا کارهای مهم، به فرزندان خود اطلاع دهید. با صدایی آرام و اطمینان بخش، به آنها بگویید کجا می روید، کی برمی گردید و برای ایمن ماندن از بیماری همهگیر چه کارهایی می کنید. به آنها بگویید که دانشمندان سخت در تلاش هستند تا بفهمند چگونه به افرادی که بیمار می شوند کمک کنند، چگونه از آن پیشگیری کنند و اوضاع بهتری برای ما پدید آورند.
  • کودکان اغلب در هنگام استرس بیشتر با زمان خواب مشکل دارند. بکوشید روال عادی شبانه مانند کتاب خواندن برای آنها پیش از رختخواب رفتن، مسواک و مانند آنها را پیوسته برای کودکان کوچکتر رعایت کنید. یک عکس خانوادگی کنار تخت آنها بگذارید. زمان خواب می تواند برای بچه های بزرگتر و نوجوانان کمی تغییر کند ، اما ایده خوبی است که آن را در محدوده عاقلانه نگه دارید تا چرخه خواب و بیداری آنها از بین نرود. خواب کم باعث می شود که یادگیری و برخورد با احساسات چالش برانگیز شود.به یاد داشته باشید که یک ساعت پیش از خواب تلفن های همراه و سایر دستگاه های ارتباطی همراه را خاموش کنید.