دسترسی سریع


برای شرکت در تست ها و یا مشاهده نتایج و تفسیر آزمون ها از این بخش استفاده نمایید

اختلال شخصیتی وسواسی – اجباری چیست

اختلال وسواس فکری-اجباری نوعی اختلال شایع، مزمن و بلند مدت است که در آن فرد دارای افکار غیرقابل کنترل، تکرار شونده (وسواس) و یا رفتارهای تکرارشونده (اجبار) است و او احساس می کند که بارها و بارها آنها را باید تکرار کند.

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-اجباری ممکن است علائم وسواس، اجبار یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در همه جنبه های زندگی، مانند: کار، مدرسه و روابط شخصی اختلال پدید آورد.

وسواس فکری، افکار تکرار شونده و وادار کننده هستند که باعث اضطراب می شوند. علائم شایع عبارتند از:

  • ترس از میکروب یا آلودگی
  • افکار منع شده یا تابو و ناخواسته مربوط به رابطه جنسی، مذهب یا آسیب رساندن به خود یا دیگران
  • افکار پرخاشگرانه نسبت به دیگران یا خود
  • گرایش به داشتن چیزهایی که دارای تقارن هستند یا دارای نظم کامل اند

اجبار، عبارت از برخی رفتارهای تکراری هستند که فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری- اجباری در پاسخ به یک فکر وسواسی، احساس تمایل شدید به انجام و تکرار آن می کند.

اجبارهای رایج شامل موارد زیر هستند :

  • تمیز کردن بیش از اندازه و یا شستن دست ها
  • ترتیب و انجام امور با روشی ویژه و دقیق
  • بارها و بارها چک کردن چیزها مانند چک کردن پی در پی برای دیدن اینکه درب قفل شده است یا اطمینان از خاموش بودن اجاق گاز
  • شمارش اجباری.

اجرای همه ی آیین ها یا عادت ها اجبار به شمار نمی روند. هر کس گاهی یک یا دو بار برخی چیزها را چک می کند. اما شخص دچار اختلال وسواس فکری- اجباری معمولاً: نمی تواند افکار یا رفتارهای خود را کنترل کند، حتی اگرتکرار این افکار یا رفتارها را بیش از اندازه بداند، دست کم 1 ساعت در روز را صرف این افکار یا رفتارها کند، هنگام انجام این رفتارها یا آداب و آیین ها لذت نمی برد، اما ممکن است از اضطرابی که افکار ایجاد می کنند احساس رهایی کند، به دلیل وجود این افکار یا رفتارها در زندگی روزمره خود مشکلات چشمگیری را تجربه کند.

برخی از مبتلایان به اختلال وسواس فکری-اجباری نیز دچار اختلال تیک می شوند. تیک های حرکتی، ناگهانی، کوتاه و تکراری هستند مانند چشمک زدن و سایر حرکات چشم، کج ومعوج کردن ماهیچه های صورت یا شکلک درآوردن، کج شدن شانه و حرکت سر و شانه. تیک های صوتی رایج، مانند صدای صاف کردن گلو ، فین کردن یا صداهای زوزه مانند نیز ممکن است دیده شود.

علائم ممکن است بیایند و بروند، با گذشت زمان بهبود یابند یا بدتر شوند. افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-اجباری ممکن است بکوشند با پرهیز از موقعیتهایی که سبب بروز وسواس آنها می شود، به خود کمک کنند، یا برای آرام کردن خود به الکل یا مواد مخدر پناه برند. اگرچه بیشتر بزرگسالان مبتلا به اختلال وسواس فکری-اجباری می دانند که آنچه انجام می دهند بی معنی است، ممکن است برخی از بزرگسالان و بسیاری از کودکان نتوانند درک کنند که رفتار آنها غیر معمولی است. پدران و مادران یا آموزگاران معمولاً علائم اختلال وسواس فکری-اجباری را در کودکان تشخیص می دهند.

اگر فکر می کنید که دچار اختلال وسواس فکری-اجباری هستید، در مورد علائم خود با پزشک خود صحبت کنید. در صورت عدم درمان، اختلال وسواس فکری-اجباری می تواند در همه جنبه های زندگی تاثیر بگذارد.