دسترسی سریع


برای شرکت در تست ها و یا مشاهده نتایج و تفسیر آزمون ها از این بخش استفاده نمایید

اختلال شخصیت هیستریونیک چیست

افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک  یا " اختلال شخصیتی دراماتیک" دارای احساسات شدید، ناپایدار و تصویر تحریف شده  ازخود هستند. برای افرادی که دارای اختلال شخصیت هیستریونیک هستند، عزت نفس آنها بستگی به تأیید دیگران دارد و از احساس واقعی عزت نفس سرچشمه نمی گیرد. آنها گرایش زیادی به جلب توجه دیگران دارند و غالباً برای جلب توجه، به رفتارهای دراماتیک یا نامناسب دست می زنند. کلمه "هیستریونیک"  به معنی "نمایشی یا تئاتری" است.

این اختلال در خانمها بیشتر از آقایان  دیده می شود و معمولاً در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بروز می کند.

علائم اختلال شخصیت هیستریونیک

در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک مهارت های اجتماعی خوبی دارند. با این حال ، آنها گرایش دارند از این مهارت ها برای دستکاری احساسات دیگران بهره گیرند تا بتوانند مرکز توجه آنان باشند.

فرد مبتلا به این اختلال همچنین ممکن است:

در ناراحتی به سر برد، مگر اینکه در مرکز توجه قرار گیرد؛

لباس تحریک آمیزبپوشد،  رفتار نامناسب  و اغوا کننده  داشته باشد و یا دیگران را از نظر جنسی تحریک کند؛

احساسات و حالت های هیجانی اش به سرعت تغییر کند؛

بسیار نمایشی رفتار کند، گویی که در برابر جمعی است؛ با احساسات و عبارت های اغراق آمیز سخن بگوید ، اما ظاهراً صمیمیت نداشته باشد؛

بیش از اندازه به ظاهر بدنی خود توجه داشته باشد؛

پیوسته به دنبال اطمینان بخشی یا تأیید از سوی دیگران باشد؛

ساده لوح باشد و به آسانی تحت تأثیر دیگران قرار بگیرد؛

نسبت به انتقاد یا عدم پذیرش دیگران بیش از اندازه حساس باشد؛

 در برابر ناامیدی کمتر بردباری نشان دهد و به راحتی در برابر رویدادهای معمولی حوصله  خود را از دست بدهد، اغلب پروژه ها را نا تمام رها کند و یا از یک رویداد به رویداد دیگری بپردازد؛

 پیش از دست زدن به کاری فکر نکند؛

شتاب زده تصمیم بگیرد؛

خود محور باشد و بندرت نگران دیگران شود؛

حفظ و تداوم  روابط  با دیگران برای او دشوار باشد و یا روابط  کم عمق وساختگی با دیگران داشته باشد؛

تهدید یا اقدام به خودکشی کند  برای آنکه توجه  دیگران را جلب نماید.

اختلال شخصیت هیستریک می تواند بر روابط اجتماعی، حرفه ای یا عاشقانه فرد و شیوه واکنش وی در برابر ضرر و زیان تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به این اختلال بیش از  جمعیت عمومی در معرض خطر دچار شدن به افسردگی هستند.

بسیاری از مبتلایان به این اختلال می توانند کارکرد خوب اجتماعی و شغلی در محل کار داشته باشند. با این حال ، افراد دارای اختلال شدید، ممکن است در زندگی روزمره دچار مشکلات چشمگیری شوند.

اگرچه ممکن است پیشگیری از اختلال شخصیت هیستریونیک امکان پذیر نباشد ، اما درمان می تواند به شخصی که مستعد ابتلا به این اختلال است، اجازه دهد تا روش های سودمند تری را برای رویارویی با موقعیت ها بیاموزد.

شخصی که دارای اختلال شخصیت هیستریونیک است می خواهد در هر گروهی مرکز توجه باشد و هنگامی که نیست احساس ناراحتی می کنند. گرچه اغلب پر جنب و جوش، جالب  و گاهی اوقات نمایشی هستند، اما اکر به طور انحصاری روی آنها متمرکز نشوند، دچار مشکل می شوند.

آنها ممکن است به دنبال کنترل شریک زندگی خود از راه دستکاری احساسات  یا رفتار اغواگرانه باشند، اما در عین حال به آنها وابستگی  نشان دهند.

افراد مبتلا به این اختلال غالباً با دوستان همجنس روابط خوبی ندارند زیرا رفتار تحریک آمیز جنسی آنها ممکن است تهدیدی برای روابط دوستانه به شمار رود. آنها غالباً وقتی مرکز توجه نیستند، دچار افسردگی و ناراحتی می شوند.

ممکن است علاقه به تازگی، تحریک و هیجان داشته باشند و روال معمول زندگی آنها را دچار دلزدگی و ملال نماید. این افراد اگر درزمینه برآورده شدن نیازهایشان با تاخیر روبه رو شوند، دچار ناامیدی می گردند. اقدامات آنها اغلب در راستای جلب رضایت فوری است. گرچه آنها غالباً با شور و شوق زیادی کار یا پروژه ای را آغاز می کنند، اما ممکن است علاقه آنها به سرعت کاهش یافته  یا از میان برود.

اختلال شخصیت هیستریک در حدود 1.8 درصد از جمعیت عمومی را گرفتار می کند.

مانند بیشتر اختلالات شخصیتی ، اختلال شخصیت هیستریونیک به طور معمول با افزایش سن شدت می یابد.