اخبار سایت

داشتن احساس بی ارزشی

اگر احساس بی ارزشی می کنید، ممکن است احساس ناامیدی و بی اهمیتی کنید. ممکن است دریابید که احساس گناه دارید، یا احساس کنید بی فایده هستید. ممکن است احساس کنید که چیزی برای ارائه به جهان و جهانیان ندارید.
این امر می تواند سبب پدید آمدن این احساس شود که هیچ چیز در جای خود نیست، همه چیز اشتباه است و هیچ چیز خوبی در زندگی شما وجود ندارد. تمرکز بر جنبه های منفی زندگی به جای جنبه های مثبت می تواند آسان باشد.
اگر عزت نفس پایین (هنگامی که معمولاً نظر منفی نسبت به خود دارید) باعث شود که احساس بی ارزشی کنید، ممکن است به شدت از خودتان انتقاد کنید و از ترس اینکه مورد انتقاد قرار بگیرید، از چالش ها یا روابط با دیگران بپرهیزید، و به گوشه گیری پناه برید. ممکن است به سرو وضع و ظاهر خود توجه نداشته باشید یا به مصرف الکل یا مواد مخدر روی آورید.

ادامه مطلب

هیپوکندری یا اختلال اضطراب بیماری چیست

هیپوکندری یا اختلال اضطراب بیماری به حالت یا شرایطی گفته می شود که در آن فرد گمان می کند که دارای یک بیماری جدی پزشکی است یا نگران آن است که در معرض خطر دچار شدن به یک بیماری قرار دارد. اما در حقیقت این ترس غیرواقعی است. آنها ممکن است کارکردهای عادی بدن را به اشتباه به عنوان نشانه های بیماری تفسیر کنند.
افراد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری نمی توانند احساس نگرانی و ترس شدید خود را کنترل کنند. ترس آنها برای آنها بسیار واقعی است.حتی پس از آنکه آزمایش های پزشکی هیچ مشکلی را نشان نداد، این افراد ممکن است هنوز بر این باور باشند که به طور جدی بیمار هستند. این نگرانی ها می تواند در روابط میان فردی، شغل و زندگی آنها اختلال ایجاد کند.
اختلال اضطراب بیماری یک بیماری طولانی مدت است که می تواند از نظر شدت متفاوت باشد. ممکن است با افزایش سن یا در زمان استرس افزایش یابد. اما مشاوره روانشناسی (روان درمانی) و گاهی اوقات دارو می تواند در زمینه کاهش نگرانی ها به افراد کمک کند.

ادامه مطلب

حفظ سلامت روانی فرزندان در دوران کرونا

هیچ چیز مانند داشتن رابطه گرم و محبت آمیز با بزرگسالان سلامت روانی کودک را تامین نمی کند. از این رو هر کاری که بتواند کودک شما را شاد و فعال نگهدارد و در ارتباط با شما خوش باشد، برای فرزند شما خوب است. ممکن است با هم بازی کنید، یک توپ را با هم جلو و عقب پرت کنید. می تواند آنها را در انجام فعالیت های مانند پختن شام یا تعمیر چیزی در خانه شرکت دهید. تا زمانی که شما از این فعالیت لذت می برید  و کودک شما از انجام آن خشنود است، برای سلامت روانی وی سودمند است.

ادامه مطلب

کوری هیستریک چیست؟

اضطراب شدید بر جهان فرد، از جمله حواس او تأثیر می گذارد. علائمی مانند فلج، بی حسی یا نابینایی، که علت پزشکی در آنها دیده نمی شود و اغلب در پی رویدادهای روانشناختی ردیابی می شوند، اغلب به عنوان اختلالات تبدیل یا اختلالات عملکرد عصبی شناخته می شوند.

برای درک بهتر این اختلال به گزارش یک روان درمانگر توجه می کنیم که چنین بیان می کند:
به عنوان یک درمانگر، نخستین باری که با یک بیمار روبرو شدم دچار نابینایی هیستریک شده بود، که من را شگفت زده کرد. یک پیرمرد 66 ساله موفق، درباره دچار شدن به اضطراب در هنگام بازدید از باغ وحش محلی با همسر و نوه هایش سخن می گفت. وی بیان کرد که "میدان بینایی ام تنگ شد. احساس می کردم ابرها روی چشم هایم بسته شده اند و مانع دید من می شوند." در نهایت بینایی وی همچنان تنگ شد تا زمانی که تقریباً بینایی نداشت.

ادامه مطلب

نقش کمبود ویتامین B12 در فعالیت های روانشناختی

علائم روانی ناشی از کمبود ویتامین B12 از چند دهه پیش شناخته شده و توصیف گردیده است. گزارشات پیشین در بیشتر موارد با یافته های کنونی مطابقت دارند. به نظر می رسد که این علائم در چند گروه بالینی مجزا  قرار می گیرند: کند شدن مغز؛ گیجی؛ تغییرات حافظه؛ هذیان، با یا بدون توهم؛ افسردگی؛ حالات روان پریشی حاد؛ و (به ندرت) حالتهای شیدایی و اسکیزوفرنی برگشت پذیر.

ادامه مطلب

اختلال های خلقی

اختلال های خلقی گروهی از اختلال های بهداشت روان هستند که متخصصان بهداشت آن را برای توصیف گسترده انواع افسردگی و اختلالات دو قطبی به کار می برند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در معرض دچار شدن به اختلال های خلقی هستند. اما ، کودکان و نوجوانان همیشه علائم مشابه بزرگسالان را ندارند. تشخیص اختلالات خلقی در کودکان دشوارتر است زیرا آنها همیشه توان بیان احساس خود ندارند.

ادامه مطلب

شب ادراری در بزرگسالان

شب ادراری یا بی اختیاری ادرار شبانه در بزرگسالان، رها شدن غیرارادی ادرار در هنگام خواب است. خیس کردن رختخواب می تواند نشانه ای از مشکلات کنترل مثانه، مثانه بیش فعال یا مشکلات ساختاری شدیدتر مانند بزرگ شدن سرطانی پروستات یا مثانه باشد. بسیاری از افراد فکر می کنند خیس کردن رختخواب چیزی است که تنها برای کودکان رخ می دهد ، اما این مشکل می تواند بزرگسالان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است در هنگام بیدار شدن از خواب، بزرگسالان نیز خود را در بستری خیس ببینند. باید دانست که این امر ناشی از کوتاهی آنان نیست، بلکه عواملی که به آنها اشاره شد، سبب بروز این رویداد می شود. بررسی ها نشان داده اند که 1 تا 2 درصد از بزرگسالان بستر خود را خیس می کنند، اگرچه پژوهشگران بر این باورند که به دلیل شرم از داشتن این مشکل، کمتر از این گزارش می شود. از این رو بهتر است به جای اینکه راز خود را پنهان کنند، در زمینه درمان و پیدا کردن راهی سودمند، احتمال شب ادراری را کاهش داده و از نگرانی خواب شبانه بکاهند.

ادامه مطلب

اختلال هرزه خواری و علائم آن

هرزه خواری (PICA )به گوته ای اختلال در خوردن گفته می شود که در آن فرد چیزهایی را به دهان می برد یا می خورد که معمولاً خوراکی به شمار نمی روند و هیچ گونه ارزش غذایی ندارند؛ مانند مو ، خاک و تراشه های رنگ. نام این بیماری از واژه لاتینی نام پرنده ای گرفته شده است که به خوردن هر چیزی شهرت یافته است. هرزه خواری در همه سنین، نوزادان، کودکان، بزرگترها، افرادی که دارای معلولیت رشد (اوتیسم یا عقب ماندگی ذهنی) هستند و در زنان باردار دیده می شود. میزان شیوع واقعی هرزه خواری روشن نیست اما برآورد می شود که در نوزادان 75 درصد، در کودکان نوپای دو سه ساله 15 درصد و در کودکان عقب مانده ذهنی نگهداری شده در مراکز ویژه، 10 تا 33 درصد باشد.

ادامه مطلب

پیشگیری از اختلالات روانی، یک اولویت بهداشت عمومی

اختلال های روانی و رفتاری اختصاص به گروه خاصی ندارد: این اختلال ها در همه افراد، از همه مناطق، همه کشورها و همه جوامع یافت می شود . بر پایه برآوردهای گزارشهای سازمان جهانی بهداشت در سال 2001 ، حدود 450 میلیون نفر، به بیان دیگر از هر چهار نفر یک نفر از اختلالات روانی رنج می بردند. در سراسر جهان. یک پنجم نوجوانان زیر 18 سال از اختلال های رشد یا اختلال های هیجانی- عاطفی رنج می برند. از هر هشت نفر یک نفر دارای اختلال روانی است. در میان کودکان محروم

ادامه مطلب

تاثیر کاهش فعالیت های بدنی بر وضعیت روانشناختی دانش آموزان در دوره کرونا

نوجوانی دوره ای از زندگی است که با افزایش حساسیت به محرک های اجتماعی و افزایش نیاز به تعامل با همسالان مشخص می شود. فاصله گذاری های اجتماعی که در سطح جهانی برای مهار شیوع COVID-19 اعمال می شود، به طور بنیادی فرصت های نوجوانان را برای برقراری ارتباط اجتماعی رو در رو با همسالان بیرون از خانه کاهش می دهد. بررسی ها نشان داده اند که چگونه محرومیت اجتماعی در نوجوانی می تواند پیامد های گسترده ای داشته باشد. پژهش های انسانی اهمیت پذیرش همسالان و تأثیر همسالان را در دوره نوجوانی نشان داده است.

ادامه مطلب

ناهنجاری های گفتاری به عنوان نشانگر زیستی در تشخیص اسکیزوفرنیا

اختلالات زبان از ویژگیهای اصلی بیماری اسکیزوفرنیا شناخته شده است. اگرچه در مراحل نخستین، که پژوهش های نوین بر بررسی های کامپیوتری زبانشناسی متمرکز شده اند، تجزیه و تحلیل زبان و شیوه گفتار را در تشخیص و پیش آگهی بیماری اسکیزوفرنیا دارای اهمیت نشان داده اند. زبان گفتاری به عنوان نشانگر زیستی اسکیزوفرنیا مزایای مهمی دارد زیرا می توان یافته ها را به صورت عینی و سپس باز تولید کمی ارائه نماید. افزون بر این، تجزیه و تحلیل زبان کم هزینه، کارآمد و غیرتهاجمی به شمار می رود.

ادامه مطلب

بی خوابی در دوران نوزادی و کودکی

خواب فرصتی برای صرفه جویی در انرژی بدنی، بازیابی فرایندهای طبیعی، رشد جسمی و ذهنی است. شناخته شده ترین پیامد خواب ناکافی، خواب آلودگی در روز است که معمولاً با تحریک پذیری، مشکلات رفتاری و یادگیری، تصادف با وسایل نقلیه موتوری و عملکرد تحصیلی ضعیف همراه است.
خواب در چند سال اول زندگی دچار دگرگونی های چشمگیری می شود. نوزادان به بیشترین زمان خواب کامل نیاز دارند و یک الگوی خواب و بیداری تکه تکه دارند. از پنج ماهگی، نوزادان توانایی خواب طولانی تر را دارند. در شش ماهگی، کودکان می توانند بدون تغذیه شبانه بخوابند، اما تفاوت های چشمگیری در آنها دیده می شود. افزون بر این، نوزادان شیرخوار بیشتر بیدار می شوند و دوره های خواب کوتاهتری دارند. با افزایش سن نوزاد، دوره های خواب کم کم طولانی تر می شود و کل زمان خواب کاهش می یابد.

ادامه مطلب

روانشناسی مثبت چیست

روانشناسی مثبت از دیدگاه های بسیاری و به کمک واژه ها ی گوناگون توصیف شده است، اما تعریف عمومی مورد پذیرش بسیاری از کارشناسان و دست اندرکاران این رشته به شرح زیر است:
روانشناسی مثبت، بررسی علمی چیزهایی است که به زندگی بیشترین ارزش و معنی را می دهند.

برای اینکه این توصیف کوتاه را کمی گسترش دهیم، باید بگوییم که روانشناسی مثبت یک رویکرد علمی برای بررسی افکار، احساسات و رفتار انسان است، با تمرکز بر توانمندی ها به جای تکیه بر کاستی ها و نارسایی ها، پرداختن به خوبی های زندگی به جای کندو کاو در بدی ها  و بالا بردن کیفیت زندگی افراد متوسط تا سطح "عالی" به جای آنکه زندگی افرادی را که در حال مبارزه و تلاش هستند تا سطح "عادی" برسانیم .

ادامه مطلب

دمانس یا زوال عقل

دمانس یک نشانگان یا سندرم است، نه یک بیماری. نشانگان گروهی از علامت ها است که تشخیص قطعی و معینی را نمی توان برای آن عنوان کرد. زوال عقل گروهی از علائم است که بر کارکردهای شناختی ذهنی مانند حافظه و استدلال تأثیر می گذارد. دمانس را می توان یک اصطلاح چتری دانست که بیماری آلزایمر می تواند زیر پوشش آن جای داشته باشد. می تواند به دلیل شرایط گوناگونی رخ دهد که شایع ترین آنها بیماری آلزایمر است.

ادامه مطلب

اختلال های شنوایی در گروهی از بیماران روانپزشکی

برخی از افراد دچار اختلال های روانپزشکی صداهایی می شنوند که با آنها صحبت می کنند؛ حتی زمانی که کسی در نزدیک آنها نیست. شنیدن این صداها که از دیدگاه روانپزشکی توهم شنوایی خوانده می شوند، از نظر این افراد کاملاً واقعی هستند و منشاء آنها را بیرون از مغز و بدن خود می پندارند. هنگامی که این صداها به این افراد دستور انجام کاری را می دهند، آنها نسبت به اجرای این دستورها واکنش نشان می دهند. از این رو در مواردی که این افراد رفتارهای عجیب از خود نشان می دهند، ممکن است به این دلیل باشد که آنها صداهایی را می شنوند که به آنها می گویند که چنین رفتاری داشته باشند.

ادامه مطلب

روان پریشی یا سایکوز چیست

روان پریشی به گروهی از اختلال های شدید روانشناختی گفته می شود که همه آنها برخی ویژگی های شبیه هم دارند. مهمترین ویژگی آن است که افراد مبتلا به آنها تماسشان را با واقعیت های زندگی و جهان پیرامون خویش از دست می دهند و در دنیای خیالی خود به سر می برند.بسیاری از کسانی که دچار روان پریشی هستند، علیرغم مشکلات رفتاری و روانشناختی فراوانی که در آنان دیده می شود، خود را بیمار نمی دانند.

ادامه مطلب

نقش استرس در بروز بیماری های روانی و بدنی


استرس به معنی تاثیر فشار های عصبی_ روانی و بدنی است که به صورت ناگهانی، پیش بینی نشده و فراتر از میزان تحمل فرد بر وی وارد می شود. دو عضو مهم قلب و عروق و دستگاه عصبی در برابر استرس های شدید بسیار حساس هستند. پیامد واکنش این اندام ها در برابر استرس های یادشده می تواند بسیار خطر ناک و گاهی به مرگ ناگهانی بیانجامد.
بسیار شنیده ایم که افرادی در اثر هیجان شنیدن خبری خوش و یا ناخوش آیند، دچار ایست قلبی و مرگ ناگهانی شده اند. برای نمونه شنیدن خبر مرگ فرزند، ترس های ناگهانی و شدید، ورود دزد به خانه در برخی افراد به ترتیب مرگ ناگهانی پدر یا مادر و سایر افراد را در پی داشته است.
عواملی همچون هیجان، غم، شادی، ناامیدی، خشم شدید، ناخشنودی از زندگی، فشارهای شغلی، کار توان فرسا و خسته کننده می توانند هم سبب آمادگی افراد برای دچار شدن به استرس شوند و هم خود پدیدآورنده آن باشند.

ادامه مطلب

مراقبت از سلامت جسمی و روانی در هنگام کرونا

خودمراقبتی به معنی پرداختن به فعالیتهایی است که به سود تندرستی و بهداشت روانی ما ست. این شامل درک نیازهای خود و پاسخ مناسب به این نیازها است. فراموش کردن انجام کارهایی که به نیازهای هیجانی، جسمی و معنوی ما پاسخ می دهند، در جهانی که پیوسته در معرض انبوهی از اطلاعات، هستیم، آسان است.

ادامه مطلب

اختلال های روان تنی

اختلال روان تنی بیماری است که هم ذهن و هم بدن را درگیر می کند. برخی بر این باورند که گروهی از بیماری های بدنی به ویژه در اثر عوامل ذهنی مانند استرس و نگرانی بدتر می شوند. وضعیت روانی کنونی شما می تواند بر میزان شدت یک بیماری بدنی در هر زمان تأثیر بگذارد. ذهن و بدن هر دو هویت واحدی دارند، از این رو درگیری های یکی قطعاً بر دیگران تأثیر می گذارد. بنابراین باید با رویکردی دو سویه برای تشخیص و مدیریت اختلال های روان-تنی اقدام نمود.

ادامه مطلب

اختلال اضطراب جدایی

طبیعی است که کودک خردسال هنگام خداحافظی از پدر و مادر احساس اضطراب کند. در اوایل کودکی، گریه، دلهره یا چسبندگی واکنش های سالم در برابر جدایی و از مراحل طبیعی رشد است. اضطراب جدایی می تواند تا چهار سالگی کودک ادامه یابد. با این حال، میزان و زمان اضطراب جدایی از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت است. کمی نگرانی در مورد ترک مادر و پدر طبیعی است، حتی وقتی کودک شما بزرگتر است. 

ادامه مطلب