اخبار سایت

پیشگیری از اختلالات روانی، یک اولویت بهداشت عمومی

اختلال های روانی و رفتاری اختصاص به گروه خاصی ندارد: این اختلال ها در همه افراد، از همه مناطق، همه کشورها و همه جوامع یافت می شود . بر پایه برآوردهای گزارشهای سازمان جهانی بهداشت در سال 2001 ، حدود 450 میلیون نفر، به بیان دیگر از هر چهار نفر یک نفر از اختلالات روانی رنج می بردند. در سراسر جهان. یک پنجم نوجوانان زیر 18 سال از اختلال های رشد یا اختلال های هیجانی- عاطفی رنج می برند. از هر هشت نفر یک نفر دارای اختلال روانی است. در میان کودکان محروم

ادامه مطلب

تاثیر کاهش فعالیت های بدنی بر وضعیت روانشناختی دانش آموزان در دوره کرونا

نوجوانی دوره ای از زندگی است که با افزایش حساسیت به محرک های اجتماعی و افزایش نیاز به تعامل با همسالان مشخص می شود. فاصله گذاری های اجتماعی که در سطح جهانی برای مهار شیوع COVID-19 اعمال می شود، به طور بنیادی فرصت های نوجوانان را برای برقراری ارتباط اجتماعی رو در رو با همسالان بیرون از خانه کاهش می دهد. بررسی ها نشان داده اند که چگونه محرومیت اجتماعی در نوجوانی می تواند پیامد های گسترده ای داشته باشد. پژهش های انسانی اهمیت پذیرش همسالان و تأثیر همسالان را در دوره نوجوانی نشان داده است.

ادامه مطلب

ناهنجاری های گفتاری به عنوان نشانگر زیستی در تشخیص اسکیزوفرنیا

اختلالات زبان از ویژگیهای اصلی بیماری اسکیزوفرنیا شناخته شده است. اگرچه در مراحل نخستین، که پژوهش های نوین بر بررسی های کامپیوتری زبانشناسی متمرکز شده اند، تجزیه و تحلیل زبان و شیوه گفتار را در تشخیص و پیش آگهی بیماری اسکیزوفرنیا دارای اهمیت نشان داده اند. زبان گفتاری به عنوان نشانگر زیستی اسکیزوفرنیا مزایای مهمی دارد زیرا می توان یافته ها را به صورت عینی و سپس باز تولید کمی ارائه نماید. افزون بر این، تجزیه و تحلیل زبان کم هزینه، کارآمد و غیرتهاجمی به شمار می رود.

ادامه مطلب

بی خوابی در دوران نوزادی و کودکی

خواب فرصتی برای صرفه جویی در انرژی بدنی، بازیابی فرایندهای طبیعی، رشد جسمی و ذهنی است. شناخته شده ترین پیامد خواب ناکافی، خواب آلودگی در روز است که معمولاً با تحریک پذیری، مشکلات رفتاری و یادگیری، تصادف با وسایل نقلیه موتوری و عملکرد تحصیلی ضعیف همراه است.
خواب در چند سال اول زندگی دچار دگرگونی های چشمگیری می شود. نوزادان به بیشترین زمان خواب کامل نیاز دارند و یک الگوی خواب و بیداری تکه تکه دارند. از پنج ماهگی، نوزادان توانایی خواب طولانی تر را دارند. در شش ماهگی، کودکان می توانند بدون تغذیه شبانه بخوابند، اما تفاوت های چشمگیری در آنها دیده می شود. افزون بر این، نوزادان شیرخوار بیشتر بیدار می شوند و دوره های خواب کوتاهتری دارند. با افزایش سن نوزاد، دوره های خواب کم کم طولانی تر می شود و کل زمان خواب کاهش می یابد.

ادامه مطلب

روانشناسی مثبت چیست

روانشناسی مثبت از دیدگاه های بسیاری و به کمک واژه ها ی گوناگون توصیف شده است، اما تعریف عمومی مورد پذیرش بسیاری از کارشناسان و دست اندرکاران این رشته به شرح زیر است:
روانشناسی مثبت، بررسی علمی چیزهایی است که به زندگی بیشترین ارزش و معنی را می دهند.

برای اینکه این توصیف کوتاه را کمی گسترش دهیم، باید بگوییم که روانشناسی مثبت یک رویکرد علمی برای بررسی افکار، احساسات و رفتار انسان است، با تمرکز بر توانمندی ها به جای تکیه بر کاستی ها و نارسایی ها، پرداختن به خوبی های زندگی به جای کندو کاو در بدی ها  و بالا بردن کیفیت زندگی افراد متوسط تا سطح "عالی" به جای آنکه زندگی افرادی را که در حال مبارزه و تلاش هستند تا سطح "عادی" برسانیم .

ادامه مطلب

دمانس یا زوال عقل

دمانس یک نشانگان یا سندرم است، نه یک بیماری. نشانگان گروهی از علامت ها است که تشخیص قطعی و معینی را نمی توان برای آن عنوان کرد. زوال عقل گروهی از علائم است که بر کارکردهای شناختی ذهنی مانند حافظه و استدلال تأثیر می گذارد. دمانس را می توان یک اصطلاح چتری دانست که بیماری آلزایمر می تواند زیر پوشش آن جای داشته باشد. می تواند به دلیل شرایط گوناگونی رخ دهد که شایع ترین آنها بیماری آلزایمر است.

ادامه مطلب

اختلال های شنوایی در گروهی از بیماران روانپزشکی

برخی از افراد دچار اختلال های روانپزشکی صداهایی می شنوند که با آنها صحبت می کنند؛ حتی زمانی که کسی در نزدیک آنها نیست. شنیدن این صداها که از دیدگاه روانپزشکی توهم شنوایی خوانده می شوند، از نظر این افراد کاملاً واقعی هستند و منشاء آنها را بیرون از مغز و بدن خود می پندارند. هنگامی که این صداها به این افراد دستور انجام کاری را می دهند، آنها نسبت به اجرای این دستورها واکنش نشان می دهند. از این رو در مواردی که این افراد رفتارهای عجیب از خود نشان می دهند، ممکن است به این دلیل باشد که آنها صداهایی را می شنوند که به آنها می گویند که چنین رفتاری داشته باشند.

ادامه مطلب

روان پریشی یا سایکوز چیست

روان پریشی به گروهی از اختلال های شدید روانشناختی گفته می شود که همه آنها برخی ویژگی های شبیه هم دارند. مهمترین ویژگی آن است که افراد مبتلا به آنها تماسشان را با واقعیت های زندگی و جهان پیرامون خویش از دست می دهند و در دنیای خیالی خود به سر می برند.بسیاری از کسانی که دچار روان پریشی هستند، علیرغم مشکلات رفتاری و روانشناختی فراوانی که در آنان دیده می شود، خود را بیمار نمی دانند.

ادامه مطلب

نقش استرس در بروز بیماری های روانی و بدنی


استرس به معنی تاثیر فشار های عصبی_ روانی و بدنی است که به صورت ناگهانی، پیش بینی نشده و فراتر از میزان تحمل فرد بر وی وارد می شود. دو عضو مهم قلب و عروق و دستگاه عصبی در برابر استرس های شدید بسیار حساس هستند. پیامد واکنش این اندام ها در برابر استرس های یادشده می تواند بسیار خطر ناک و گاهی به مرگ ناگهانی بیانجامد.
بسیار شنیده ایم که افرادی در اثر هیجان شنیدن خبری خوش و یا ناخوش آیند، دچار ایست قلبی و مرگ ناگهانی شده اند. برای نمونه شنیدن خبر مرگ فرزند، ترس های ناگهانی و شدید، ورود دزد به خانه در برخی افراد به ترتیب مرگ ناگهانی پدر یا مادر و سایر افراد را در پی داشته است.
عواملی همچون هیجان، غم، شادی، ناامیدی، خشم شدید، ناخشنودی از زندگی، فشارهای شغلی، کار توان فرسا و خسته کننده می توانند هم سبب آمادگی افراد برای دچار شدن به استرس شوند و هم خود پدیدآورنده آن باشند.

ادامه مطلب

مراقبت از سلامت جسمی و روانی در هنگام کرونا

خودمراقبتی به معنی پرداختن به فعالیتهایی است که به سود تندرستی و بهداشت روانی ما ست. این شامل درک نیازهای خود و پاسخ مناسب به این نیازها است. فراموش کردن انجام کارهایی که به نیازهای هیجانی، جسمی و معنوی ما پاسخ می دهند، در جهانی که پیوسته در معرض انبوهی از اطلاعات، هستیم، آسان است.

ادامه مطلب

اختلال های روان تنی

اختلال روان تنی بیماری است که هم ذهن و هم بدن را درگیر می کند. برخی بر این باورند که گروهی از بیماری های بدنی به ویژه در اثر عوامل ذهنی مانند استرس و نگرانی بدتر می شوند. وضعیت روانی کنونی شما می تواند بر میزان شدت یک بیماری بدنی در هر زمان تأثیر بگذارد. ذهن و بدن هر دو هویت واحدی دارند، از این رو درگیری های یکی قطعاً بر دیگران تأثیر می گذارد. بنابراین باید با رویکردی دو سویه برای تشخیص و مدیریت اختلال های روان-تنی اقدام نمود.

ادامه مطلب

اختلال اضطراب جدایی

طبیعی است که کودک خردسال هنگام خداحافظی از پدر و مادر احساس اضطراب کند. در اوایل کودکی، گریه، دلهره یا چسبندگی واکنش های سالم در برابر جدایی و از مراحل طبیعی رشد است. اضطراب جدایی می تواند تا چهار سالگی کودک ادامه یابد. با این حال، میزان و زمان اضطراب جدایی از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت است. کمی نگرانی در مورد ترک مادر و پدر طبیعی است، حتی وقتی کودک شما بزرگتر است. 

ادامه مطلب

همه گیری کرونا و بهداشت روان

ترس، نگرانی و استرس واکنش های عادی در برابر احساس تهدید یا تهدیدهای واقعی و در هنگام رو برو شدن با موارد ناشناخته است. بنابراین طبیعی و قابل درک است که مردم در زمینه همه گیری COVID-19 دچار ترس شوند.

ادامه مطلب

بی اشتهایی عصبی، علایم و شیوه های درمان

بی اشتهایی عصبی گونه ای اختلال خوردن است که با کاهش وزن (یا عدم افزایش وزن مناسب در کودکان در حال رشد) مشخص می شود. دشوار بودن حفظ وزن بدن متناسب با قد و  سن و در بسیاری از افراد همراه با تصویری تحریف شده از بدن خود در این اختلال دیده می شود

ادامه مطلب

پرخوری مرضی چیست و درمان آن

پرخوری مرضی ، یک اختلال روانشناختی در خوردن مواد خوراکی است که با دوره های خوردن زیاد (مصرف مقدار زیادی غذا در یک وعده) مشخص می شود. این بیماری می تواند برای زندگی فرد تهدیدی جدی به شمار رود. این امر بدون احساس کنترل بر رفتارهای خوردن و

ادامه مطلب

روان پریشی چیست؟

واژه روان پریشی  یا سایکوز برای توصیف شرایطی به کار برده می شود که در آن شیوه پردازش اطلاعات مغز تحت تأثیر قرار گرفته است. این امر باعث می شود که تماس فرد با واقعیت از دست برود. ممکن است چیزهایی ببینید، بشنود یا باور کند که واقعی نیستند. روان پریشی یک علامت است نه یک 

ادامه مطلب

درخودماندگی یا اوتیسم در کودکان

درخود ماندگی، که اختلال گستره اوتیسم نیز (ASD) نامیده می شود، یک وضعیت پیچیده و دربرگیرنده مشکلات رفتاری و ارتباط با دیگران است. این اختلال می تواند طیف گسترده ای از علائم و مهارت های فرد را درگیر کند و می تواند یک مشکل کوچک و جزئی یا یک ناتوانی گسترده باشد که نیاز به مراقبت تمام وقت

ادامه مطلب

میل بیمار گونه به آتش افروزی یا جنون آتش افروزی

میل بیمار گونه به آتش افروزی یا جنون آتش افروزی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی (       )  به عنوان یک اختلال کنترل تکانه تعریف شده است. اختلال های کنترل تکانه هنگامی در مورد فردی به کار برده می شود که فرد توانایی ایستادگی در برابر فشار

ادامه مطلب

سوگ و مراحل گوناگون آن ( دنباله)

در گذار از مرحله انکار و پس از پذیرش از دست رفتن همیشگی فرد فوت شده، بازمانده یا باز ماندگان ممکن است نسبت به کسانی که آنها را در مرگ عزیز از دست رفته مقصر می دانند، دچار خشم شوند؛ برای نمونه نسبت به پزشکان و پرستارانی که جلوی مرگ را نگرفته اند، نسبت به دوستان و نزدیکان خود که به اندازه کافی کمک نکرده اند، یا حتی

ادامه مطلب

سوگ و مراحل گوناگون آن

پس از هر زیان یا از دست دادن، غمگین می شویم اما پس از مرگ کسی که بسیار دوستش داریم دچار اندوه بسیار شدیدی می شویم. غم و اندوه تنها یک احساس نیست، بلکه توالی یک رشته احساسات است. آنها بر زندگی ما برای مدتی نه چندان کوتاه

ادامه مطلب