اخبار سایت

اختلال کشیدن مو ها تریکوتیلومانیا

اختلال کشیدن موهای بدن  یا "مو کنی " گونه ای اختلال است که به عمل کندن پیوسته موهای سر یا همه نقاطی که در آنها مو رشد می کند، با دست گفته می شود .این بیماری یا عادت غالباً با يک احساس تنش و فشار دروني همراه است.

این اختلال از دیر باز وجود داشته است، اما به دلیل شرمساری و خچالت، از گفتگو در باره آن خودداری می شده است. در بسیاری از کشورهای پیش رفته صنعتی جهان تنها در چند دهه اخیر در زمینه این اختلال در رسانه های همگانی بحث شده است.

ادامه مطلب

شکل های گوناگون افسردگی در زنان

گونه های ویژه ای از افسردگی که مختص خانم ها است:
بارداری، دوران پس از زایمان، یائسگی و چرخه قاعدگی همه با تغییرات چشمگیر جسمی و هورمونی همراه هستند. انواع خاصی از افسردگی که در مراحل گوناگون زندگی یک زن روی می دهند، عبارتند از:
اختلال بدخلقی پیش از قاعدگی

ادامه مطلب

افسردگی در زنان

غم  و اندوه یک واکنش طبیعی در برابر دوران سخت زندگی است. اما معمولاً غم و اندوه با گذشت زمان و پس از چندی از میان می رود. اما افسردگی پدیده متفاوتی است. این افسردگی یک وضعیت پزشکی است که ممکن است باعث علائم شدیدی شود و می تواند بر احساس، شیوه تفکر و انجام فعالیتهای روزانه مانند خواب، خوراک یا کار کردن تأثیر بگذارد.

ادامه مطلب

اختلال های شخصیتی و آسیب به کارکردهای اجتماعی و شغلی

تفسیر ارتباط میان اختلالات شخصیتی و اختلال در کارکرد اجتماعی اغلب دشوار است زیرا هر دو مجموعه، تحت تأثیر خلق و خوی افسرده هستند و معمولاً هر دو به کمک ابزارهای خود گزارشی ارزیابی می شوند. پژوهشی بر روی یک جمعیت غیر بالینی از دانشجویان مقطع کارشناسی نشان داد که شدت اختلال های شخصیتی  و اختلال در عملکرد اجتماعی هر دو با میزان اضطراب و      ...افسردگی

ادامه مطلب

روشهای درمان اختلال های اضطرابی

اختلال های اضطرابی معمولاً با روان درمانی، دارو یا هر دو روش با هم درمان می شوند. راه های زیادی برای درمان اضطراب وجود دارد و افراد باید برای انتخاب روش درمانی که برای آنها مناسب است با پزشک خود همکاری کنند.

ادامه مطلب

اختلال های اضطرابی

اضطراب گاهگاهی بخشی پیش بینی شده در روند زندگی است. ممکن است هنگام روبه رو شدن با مشکلی در محل کار، پیش از برگزاری آزمون یا گرفتن تصمیمی مهم، دچار اضطراب شوید. این یک رویداد عادی و کم و بیش همگانی است. اما اختلال های اضطرابی بیشتر از نگرانی یا ترس موقتی است. برای فرد مبتلا به یک اختلال اضطرابی، نگرانی شدید و اضطراب از بین نمی رود و با گذشت زمان می تواند بدتر شود. این علائم می توانند بر فعالیت های روزمره زندگی مانند کارکرد شغلی، کار در مدرسه و روابط با دیگران تاثیرمنفی بگذارند.

ادامه مطلب

معنی ها و مفهوم «من نمی توانم»

معنی ها و مفهوم" من نمی توانم"
این دو واژه ساده در برگیرنده چه معانی و مفاهیمی هستند؟

آخرین باری که شنیدید کسی از عبارت "من نمی توانم" استفاده کرده است چه زمانی بود؟ آیا این عبارت را از زبان دانشجویی شنیدید که می کوشید یک مسئله ریاضی را حل کند؟ آیا از  دوستی شنیدید که بار کاری او به تازگی دو برابر شده بود؟ یا اینکه از کودکی که از وی خواسته شده بود، کتی را خود بپوشد که پیشتر ده ها بار آن را به او

ادامه مطلب

اختلال سوء مصرف الکل و اختلال های شخصیتی ضد اجتماعی و مرزی

تلاش برای شناخت علت ، دوره و درمان اختلال سوءمصرف الکل  سبب شده است تا در زمینه شناسایی عوامل مؤثر در بروز این پدیده بررسی های گسترده ای انجام شود. بسیاری از این عوامل مانند خلق و خو و ویژگی های شخصیتی در شرایط روانی گوناگون وجود دارد

بررسی ها نشان داده اند که برخی ویژگی های شخصیتی با افزایش خطر سوءمصرف  الکل همراه هستند

ادامه مطلب

شخصیت و رفتار خودکشی در سالمندان

میزان خودکشی در ایالات متحده رو به فزونی است . یک بررسی نشان داد که از سال 1999 تا 2014 میزان خودکشی در این کشوراز 10.5 در صدهزاربه 13 در صد هزار افزایش یافته است. میزان خودکشی پس از 45 سالگی در هر دو جنس زنان و مردان به اوج خود رسیده است، بیشترین میزان خودکشی در مردان سفید پوست 85 ساله

ادامه مطلب

اعتیاد به اینترنت و اختلال شخصیتی درجمعیت عمومی

از آنجا که اینترنت در بسیاری از زمینه ها به ابزاری مهمی در زندگی همگان تبدیل شده است، علاقه زیادی به پژوهش در زمینه کاربرد مشکل زای اینترنت پدید آمده است. از این رو، اختلال های مربوط به اینترنت در بسیاری از دیدگاه های گوناگون مورد بحث قرار گرفته است.

بحث بر سر این است که آیا به کارگیری مشکل ساز اینترنت می تواند به خودی خود یک رفتار اعتیاد آور تعریف شود یا خیر؟

ادامه مطلب

عوامل خطر و معلولیت های ناشی از اختلالات شخصیتی

اختلالات شخصیتی از گروهی از اختلالات روانپزشکی تشکیل شده اند که همگی دارای یک الگوی رفتاری پایدار و ناسازگار هستند و به شکل چشمگیری از انتظارات اجتماعی فاصله گرفته اند. اختلالات شخصیتی اغلب در اوایل بزرگسالی تشخیص داده می شوند و با آنکه برخی از علائم را می توان کاهش داد، اما برای همه عمرادامه می یابند.

ادامه مطلب

اختلال شخصیت هیستریونیک چیست

افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک  یا " اختلال شخصیتی دراماتیک" دارای احساسات شدید، ناپایدار و تصویر تحریف شده  ازخود هستند. برای افرادی که دارای اختلال شخصیت هیستریونیک هستند، عزت نفس آنها بستگی به تأیید دیگران دارد و از احساس واقعی عزت نفس سرچشمه نمی گیرد. آنها گرایش زیادی به جلب توجه دیگران دارند و غالباً برای جلب توجه، به رفتارهای دراماتیک یا نامناسب دست می زنند.

ادامه مطلب

اختلال شخصیتی وسواسی – اجباری چیست

 بررسی اجمالی
اختلال وسواس فکری-اجباری نوعی اختلال شایع، مزمن و بلند مدت است که در آن فرد دارای افکار غیرقابل کنترل، تکرار شونده (وسواس) و یا رفتارهای تکرارشونده (اجبار) است و او احساس می کند که بارها و بارها آنها را باید تکرار کند.

ادامه مطلب

چرا زود خشمگین می شویم

برای غلبه بر خشم دو تکنیک وجود دارد که یکی در بلندمدت اثر دارد (راهکارهای پیشگیری از بروز خشم) و دیگری در کوتاه مدت(راهکارهای کنترل هنگام بروز خشم). البته نباید از یاد برد که کاربرد این دو همراه با هم، سود مند و موثر است و بدون یکی، دیگری با مرور زمان رنگ می بازد.

ادامه مطلب

تاثیر نوازش و مهربانی در رشد کودکان 1 تا 3 سال

نوزاد و کودک نمی تواند بدون توجه و مراقبت و لخت در گوشه ای رها شود و آرام بگیرد؛ بلکه پیوسته باید مورد توجه، و مورد تحریک بوده با رنگ ها صداها و دیدن مناظر گوناگون در وی ایجاد انگیزه شود.

روانشناسان رشد بر این باورند که بیش از 30% ویژگی های روان شناختی، رفتاری، اجتماعی و شخصیتی افراد در دوره تولد تا 14 ماهگی وی شکل می گیرد. در این سن نوزاد و کودک مایل و نیازمند آن است مورد نوازش قرار گیرد، با نگاه مهربان، صدای گرم و آهنگین در وی آرامش پدید آید.

ادامه مطلب

چرا دچار استرس می شویم

فشار روانی، تـَنیدگی یا اِستـِرس در روان‌شناسی به معنی فشار و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند. استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل فرد است. به بیان دیگر، استرس زمانی پدید می آید که ما نتوانیم با فشارهای کوچک کنار بیاییم. استرس در افراد مختلف به صورت های گوناگونی خود را نشان می دهد، ممکن است عاملی برای فردی ایجاد استرس کند ولی در فرد دیگر، به هیچ عنوان استرس ایجاد نکند. هر چیزی می‌تواند  یک فشار کوچک به شمار رود مانندً پول، کار، درس و... 

ادامه مطلب

کودکان دو تا شش سال با چه کسانی باید همبازی شوند؟

کودک انسان در ارتباط با دیگران باید مهارت های انسانی و اصول اجتماعی شدن را بیاموزد. یکی از راه های آموزش اصول و مهارت های اجتماعی شرکت آنان در فعالیت هایی است که از آنها به عنوان بازی یاد می کنیم. کودکان تا دو سالگی با کسی بازی نمی کنند. از دو تا شش سالگی آمادگی همبازی شدن با سایر کودکان را خواهند داشت و تمایل به بازی با کودکان دیگر پیدا می کنند. برادران و خواهران نقش مهمی در آغاز بازی کودکان دارند.

ادامه مطلب

چگونه می توان لکنت زبان را درمان کرد؟

کودکان تا 6 سالگی ممکن است در بیان واژه ها و جمله ها با دشواری هایی رو به رو باشند. ممکن است برای بیان جمله یا واژه ای درنگ کنند و یا خودسانسوری کنند؛ که کاملاً عادی است و نشانه هیچ مشکلی نیست. بهترین شیوه برخورد این است که نسبت به این رفتار آنها کاملاً بی اعتنا باشیم، انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. هرگز نباید کوشید که وی را وادار به گفتن واژه درست کرد؛ ادای او را درآورد، به گفته های او خندید و یا به او بگوییم که اشکالی ندارد. همان گونه که بیان شد بهترین واکنش پدر و مادر بی اعتنایی مطلق است. این رفتار ها اغلب ارتباطی با لکنت زبان ندارند و گذرا هستند. 

ادامه مطلب

چه اسباب بازی های برای کودک کمتر از چهار سال سودمند است؟

رشد روانشناختی و حرکتی کودک تا اندازه زیادی به اسباب بازی هایی که در سنین اولیه رشد در اختیار دارد، بستگی دارد. کودک در سن پس از 4 ماهگی این امکان را دارد که با برخی اسباب بازی های ساده ارتباط برقرار کند. اسباب بازی های رنگی که برخی از آنها بتوانند صدای کمی ایجاد کنند، که سبب جلب توجه آنها، ایجاد حس کنجکاوی و انگیزش در آنان می شود، سودمند هستند.

ادامه مطلب

لکنت زبان چیست؟

لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که آن را با عنوان اختلالات ناروانی گفتار و یا روان نبودن گفتار مطرح کرده‌اند. مشکل عمده‌ای که در لکنت زبان وجود دارد، عدم توانایی برقراری ارتباط به شکل آسان، با سرعت مناسب و به طور پیوسته است. در نتیجه شخص نمی‌تواند در انتقال پیام موفق باشد.

تعاریف زیادی از لکنت زبان ارائه شده است. لکنت زبان، آشفتگی و اختلال روانی گفتار است

ادامه مطلب